Nem egy megbízóm volt már aki úgy fogalmazta meg a kérését, hogy: "Tervezz valami szépet!"
De mi a szép? És kinek legyen szép? Ami nekem szép az biztos, hogy neki is az?
A filozofikus válasz erre az hogy "szép ami érdek nélkül tetszik". Mit tudunk ezzel a válasszal kezdeni? Túlzottan elvont.
Tetted már föl magadnak azt a kérdést, hogy miért szebb az ismerősöd lakása? (pedig esetleg te több pénzt is fordítottál rá) Mitől néz ki jobban ugyanaz a garnitúra nála, mint nálad?
Ahhoz, hogy tudj ezekre a kérdésekre válaszolni, és tudd a lakásodat jól berendezni, először azt kell tisztáznod, hogy mi tetszik neked. (Sajnos ez még nem garancia arra, hogy jól is fog kinézni. Az ízlés fejlesztés egy életfogytig tartó kellemes elfoglaltság. Gyakorold velem szorgalmasan!)
Végy egy fotót és elemezd! Meglátod milyen nehéz feladat szavakba önteni, hogy miért szép.
Mi az amin megakad a szemed a lenti képen?
Miért tér oda vissza újra és újra?
Mi az oka ennek?
http://o.homedsgn.com
És ha a piros tálkát leveszem róla?
Most meg a fotelt kell nézned ugye?
De nem csak a kék színe miatt van ez így! A falon lévő képeket figyeld meg!Na jó hagyom, hogy magad formáld a véleményed.
Ha ezt a játékot sokáig gyakorlod rá fogsz jönni, hogy a lényeg a kompozícióban rejlik.
Kompozíciót formákkal, anyagokkal színekkel képezünk. Formákkal való komponáláson azt értem, hogy vonalakkal, síkidomokkal, térbeli testes tárgyakkal és ezek elhelyezésével, ismétlésével feszültséget lehet kelteni. Figyelmet lehet irányítani vagy elterelni. Az anyagok faktúrájával: simaságával, érdességével, fényességével transzparenciájával stb.ezeken túl még pozitív, negatív érzelmeket is lehet kiváltani. A színeket most nem részletezem, majd sokat írok róluk.
Gyakorolhatsz a következő fotókon: Fogalmazd meg mi a szép benne!
http://o.homedsgn.com
http://www.homedsgn.com
http://o.homedsgn.com
http://o.homedsgn.com
Észre vetted, hogy a színek hogyan válaszolgatnak egymásnak? Ha elhelyezel a térben egy színt jó ha valahol megismétled. Ha nem teszed hiányérzetet kelt és emiatt oda kell rá figyelned.
Mutatok neked egy iroda egyik falának kialakításához készült 4 változatot azért, hogy megfigyelhesd, hogy egy kis módosítás is mennyire más eredményhez vezet. (Ugyan azt a falat látod a 2 vonalas és a 2 színes terven)
A két dimenzióban történő komponálás könnyebb feladat, mintha térben kellene gondolkodnod.
Ha ki akarod magad próbálni rajzban is, ilyesmivel kezd!
Egyszerű példa a síkban történő komponálásra, a hajdúböszörményi pizzéria falának a 2 változata.
Ugye érzékelhető hogy milyen bonyolult feladat, akár egyetlen tárgy elhelyezése is a térben. Mennyi mindenre kell figyelned, ha azt a valamit keresed amitől azt szoktuk mondani valamire, hogy jól néz ki. Az a valami pedig nem más mint a harmónia, vagyis a színek, a formák stb. összhangja. Ezeket, jó esetben az egész házon végigvezetve kell átgondolni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése