A SZÍN SZIMBÓLUMOK
Mindenki járt már lakberendezési áruházban, és az általuk
előre berendezett bemutatószobákban állva általában mindenkiből előtört a
vágy, hogy neki 1 az 1-ben kell az.
Belegondoltál, hogy ennek mi az oka? Manipulálnak?
Próbáld ki legközelebb az agyadnak parancsba adni, hogy színtelenítse le a képet, és próbáld meg fekete-fehérben, nettó a bútorokat látni! Meg fogsz lepődni az eredményen. Kiválóan alkalmazzák a „Mondj el egy történetet a színekkel!” szabályt. Tökéletesen kiválasztott színösszetétellel (és természetesen a bútorzattal) érik el azt a hatást (esetünkben jövőbeni élethelyzetet), hogy magunk előtt látjuk az adott szobában az elkövetkezendő 5 évünket, és szinte egy komplett sztorit kapunk.
Néha észre sem veszünk egy-egy bútort, ha nem így van felkínálva. Instant szeretnénk megvásárolni mindent. Életérzést is veszünk, az asztallal, székkel együtt.
Belegondoltál, hogy ennek mi az oka? Manipulálnak?
Próbáld ki legközelebb az agyadnak parancsba adni, hogy színtelenítse le a képet, és próbáld meg fekete-fehérben, nettó a bútorokat látni! Meg fogsz lepődni az eredményen. Kiválóan alkalmazzák a „Mondj el egy történetet a színekkel!” szabályt. Tökéletesen kiválasztott színösszetétellel (és természetesen a bútorzattal) érik el azt a hatást (esetünkben jövőbeni élethelyzetet), hogy magunk előtt látjuk az adott szobában az elkövetkezendő 5 évünket, és szinte egy komplett sztorit kapunk.
Néha észre sem veszünk egy-egy bútort, ha nem így van felkínálva. Instant szeretnénk megvásárolni mindent. Életérzést is veszünk, az asztallal, székkel együtt.
Ha egyetértesz a fentiekkel te is beláthatod, hogy itt az ideje, hogy alaposan megismerkedj a színekkel! Ez azért fontos, hogy néha beláss a manipuláció mögé. Hogy ne érjen nagy csalódás, ha hazaviszed a kiválasztott könyvespolcot és attól nem lesz boldog az életed. Legföljebb néhány napig jól esik ránézni az újonnan megszerzett tárgyra, ami esetleg az otthoni környezetben már nem is mutat olyan jól. ( Vagy ezt meg is fordíthatod, ha boltod van és éppen te akarsz minket manipulálni.)
Miben lesz segítségedre ez a fejezet?
Minden szín, a mi kultúránkban elfogadott tartalmakat hordoz. Nagyrészt ismerjük ezeket a szimbólumokat. Tudatosítsuk a színek jelentését azért, hogy alkalomadtán jól tudjunk velük bánni!
A piros/vörös a legerőteljesebb szín mind közül. Általában a tűzzel, a vérrel, az erőszakkal és hadviseléssel hozzák összefüggésbe, továbbá a szerelem és szenvedély színe is egyben. A piros egy nagyon forró, izgató és szenvedélyes szín. Fizikailag is stimulálja az embert, megnöveli a vérnyomás és a légzést is felgyorsítja, továbbá kimutatták, hogy az emberi anyagcserét is fokozza. (A férfiak sokan megtapasztalták már a felgyorsult szívverést, amikor vörös ruhában látnak meg egy szép nőt). A piros lámpás házak színeként a paráznaságra utal. Az európai népszokásokban a húsvéti piros tojás a termékenység jelképe.
Ezzel a színnel hatékonyan lehet kiemelni, figyelmet felhívni. A piros veszélyre is figyelmeztet (ezért piros a STOP tábla, a kereszteződésekben a piros lámpa és minden más figyelmeztető tábla). A vörös biztosan cselekvésre buzdít mindenkit, miközben maga a szín melegséggel tölti el az embert. Ha hatalmat, erőt és szenvedélyt szeretnénk ábrázolni, ez a legmegfelelőbb szín.
A piros szín nagyon sokoldalú, hiszen egy világos piros inkább vagány és energetikus, míg egy erősebb árnyalatú inkább elegáns. Fehérrel tört változata a rózsaszín lágysága felé viszi el, míg a feketével tört vörös a barnák táborába tolja el, vagyis tompítja ezt az energikus színt.
A sárga szín leginkább a Nappal hozható összefüggésbe, annak melegével, bájával és szükségességével. Az örök fény, a felség, a hatalom kifejezője, a közvetítés jelképe emberek és istenek között. A világos- vagy aranysárga a hit, a jóság, az intuíció, az intellektus színe. A napsárga a Nap, a melegség szimbóluma; az isteni szeretet, a bölcsesség színe. A zöldessárgát viszont az irigységhez, a hitszegéshez, csaláshoz, gyávasághoz társítják.
Vidám, „cool” érzetet kelt az emberben, játékossá tesz, serkenti az agyműködést, és képes energiával feltölteni bárkit. A legfényesebb és legenergetikusabb szín a meleg színek közt. A sárga a remény színe. Igaz nem olyan erőteljes szín, mint a piros, de ez a szín is birtokolja a piros figyelmeztető jellegét.
A design-ban a világossárga a boldogság és a vidámság érzését nyújthatja. A halványabb sárgát az unisex öltözékekhez, vagy enteriőrökhöz használják babáknál (a kék vagy rózsaszín helyett). A lágy sárga nyugodtabbá, boldogabbá teszi a látogatót. Nálunk a legközkedveltebb és a legtradicionálisabb szín a falfestésben. A sötét és aranysárga antik hatást kölcsönözhet a design-nak.
A kék színt gyakran azonosítják a vízzel, az állandósággal és folyamatossággal. Az égbolt, a tenger színe; a megfoghatatlanság, a végtelenség, a transzcendencia szimbóluma. Az intellektus, az elmélkedés, a megnyugvás kifejezője, amely a képzelet és a szürrealitás világához is kapcsolódhat. A keresztény szimbolikában az angyalok, valamint Szűz Mária színe. Az égi istenekre utalva az emberfeletti, mennyei hatalom kifejezője, ebben az értelemben a földi szenvedélyeket jelző vörös ellentéte.
Ez a szín megnyugtat, lelassítja az anyagcserét, elősegíti a megfontolt döntést. Kimutatott tény, hogy a férfiak különösen szeretik a kék színt felhasználni. A kék a bizalmat, a lojalitást, az elégedettséget és az intellektust közvetíti.
A kék szín esetében rengeteget számít az árnyalat és a telítettsége. A design-ban nagyon fontosak ezek az árnyalatok, hiszen egy erős kék egészen mást jelent, mint egy világosabb. A halványkék nyugtató és pihentető, a fényes frissességet és tisztaságot sugároz. Az erős kék komoly, férfias és kiválóan alkalmazzák a reklámgrafikában olyan esetekben, ahol a megbízhatóság kiemelése a fontos. Míg a nappali ég vakító kékje maszkulin jelentésű, addig az éjszaka sötétkékje a feminin principiumra utal.
A narancssárga egyesíti a vörös energiáját a boldogságos sárgával. Az öröm, a napsütés, a trópusok színe. Átmeneti szín a piros és a sárga között, a szellem és a libidó egyensúlyát jelképezi. Boldogságot, kreativitást, sikert közvetít. A buddhista szerzetesek ruhájának színeként a láng, a megvilágosodás fénye, az isteni szeretet kinyilatkoztatása. A narancssárga névadó gyümölcse a narancs miatt pedig egészségességre és vitalitásra gondolunk.
Az emberi szemnek a narancs nagyon meleg szín, és ez hatással van az érzelmekre. Ez a szín jellemzően megköveteli a néző figyelmét, miközben tele van energiával, és kényelmes érzést kelt. Biológiailag a narancssárga megnöveli a szervezet oxigénellátását, és köztudottan serkenti az agyműködést. Ez egy nagyon energetikus és meleg szín.
Anélkül magára vonzza a tekintetet, hogy rendelkezne a piros dominanciájával. Épp emiatt sokkal barátságosabb és hívogatóbb is. A tompább árnyalata általában az őszre és a földre utal. Főként azért, mert könnyen azonosítjuk a nyár és a tél közti átmenettel, az ősszel lehulló sárga levelekkel. A design-ban a mediterrán stílushoz kötjük. Pasztell változata barátságossága miatt, itthon nagyon közkedvelt falszín.
A zöld rendelkezik a kék nyugtató hatásával de a sárga szín energiáját is magában hordozza. A színskála "közepén" áll, kiegészítő színe a piros, s mivel a kék és a sárga elegye, jelöli egyben a színek hármasságát. Ebből adódik kétértékűsége is: lehet a fiatalság, a remény, a boldogság, ugyanakkor a változás az átmenetiség, a féltékenység jelölője. Meleg és hideg, égi és földi keveréke. Lehet az éretlenség, a tapasztalatlanság és naivság jelképe. Negatív jelentése: méreg, a gonosz rontó ereje. A sátánt gyakran ábrázolják zöld testtel és szemmel.
Kényelmes szín, mely a
bioritmusra a legmegnyugtatóbb hatással van.
Sokak szerint segít a látás javításában. Bizalmat és nyugalmat áraszt
magából, és azt az érzetet kelti, hogy a legjobb helyen vagy. Halvány
változatát ezért használják kórtermek falának festésére. A zöld a kék
mellett a föld másik uralkodó színe. A fényesebb zöldek több energiát hordoznak
és szinte vibrálnak, míg az olíva zöld inkább a természetet
szimbolizálja. A sötétzöldek még nagyobb stabilitást és még nagyobb
bőséget jelképeznek.
A fejlődés színe, a luxusé, a minőségé. Nem véletlenül hívják a lilát a királyok igazi színének, és ez a prémium termékek reklámja esetében is gyakran megjelenik. Az ember elemi vágya a minőségre és luxusra való törekvés, amit ez a szín megerősíthet.
Ez a szín a piros és kék keverékéből született és mindkettőtől örökölt néhány tulajdonságot. Ez a szín főként a kreativitás és jó képzelőerő szimbóluma.
A fekete az ősi sötétség, a káosz, az éjszaka, a feneketlen, titokzatos mélység, a világűr jelképe. A színekben kifejeződő élet ellentéte, a halál szimbóluma.
A kereszténységben egyrészt a halál és a gyász színe, másrészt a bűn, a
pokol, a bűnhődés jelképe. A világtól, az élettől való elfordulást, az
alázatot is kifejezte, ezért a papok és a bencés szerzetesek ruházatuk
színéül választották.
A lemondás színe, a gyász kifejezője; számos hagyományban a gonosz erőkhöz kötődik.
A lemondás színe, a gyász kifejezője; számos hagyományban a gonosz erőkhöz kötődik.
A vélemény a fekete színről megoszlik a design-erek között, de az
biztos, hogy az elegancia legkifejezőbb színe. Lehet konzervatív vagy
modern, hagyományos vagy rendhagyó, attól függően, hogy milyen színekkel
használjuk együtt. A fekete természetességéből kifolyólag mindig
egyfajta kifinomultságot és rejtélyességet kölcsönöz a design-nak.
A színskálán a fekete, mondhatni legnagyobb ellensége a fehér, mégis ez a két szín egészíti ki egymást talán a legjobban. A fehér szín gyakran a tisztasággal, természetességgel és erényességgel társul. A nyugati országokban a menyasszony fehér ruhát visel az esküvőn. A fehéret még azonosíthatjuk az egészségüggyel ( főként az orvosok, ápolók ruhájának és a kórházak falának színére gondolok). A béke és a jóakarat kifejezője; erre utal Noé fehér galambja és a békekövetek fehér zászlója. Gyakran a jóság szimbólumának is tekintik (pl.: Az angyalok is fehér színnel vannak ábrázolva). De Kínában a gyász színe. Jelképezi a szellemeket és a kísérteteket is.
A design területén általában háttérszínként használják, hiszen így más színeket könnyen előtérbe helyezhetnek, anélkül, hogy ellentmondásos lenne a fehérrel. Az intenzív tarka színek erejét tompítja, ha körül veszi őket. Nagy segítség lehet, ha letisztultságot és egyszerűséget szeretnénk sugallni, ill. a minimalista design kedvelt alapszíne is egyben. A fehér egyaránt ábrázolhatja a nyarat vagy a telet (hó), attól függően, hogy milyen színek veszik körül. Ahogy a fekete esetében, a fehér is minden meleg és hideg színnel kiválóan keverhető. Nagyon sok lágy, finom árnyalata létezik, attól függően, hogy milyen tarka színnel van törve. A tiszta változata vakító akár a hómező. Ha fehér fényre gondolunk, kékes változatát hidegnek, sárgás változatát melegnek érezzük.
A hamu és a köd színe, ezáltal a szomorúság, a melankólia, az unalom, a fásultság, az egyhangúság jelképe. A szürke a színek ellentéteként a semlegességet, a hétköznapiságot jelenti.
Összegzés
Gondolom elég kimerítő egyszerre ennyi információ, hiszen minden színnek sok és főleg nagyon különböző hatása vannak az emberekre. Éppen ezért itt egy kis összefoglaló a korábbiakról.- Piros: szenvedély, szerelem, veszély
- Narancssárga: energia, boldogság, egészség
- Sárga: vidámság, remény, irigység
- Zöld: életerő, bőség, nyugalom
- Kék: higgadtság, felelősség, tisztaság
- Lila: kreativitás, spiritualitás, luxus
- Fekete: rejtélyes, elegáns, ördögi
- Fehér: természetes, egyszerű, erényes
- Szürke: közömbös, formális, szakmai
Forrás:
http://iflgazdasag.blog.hu/2013/06/05/a_szinek_befolyasolnak_a_vasarlasban
http://www.webragacs.hu/2010/01/a-szinek-elmelete-a-szinek-jelentese/
http://vilagbiztonsag.hu/keptar/displayimage.php?album=917&pid=18947
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése